bruska dubová prkna lak parkety moziaky

Lakování, olejování parket

 

Lakovat nebo olejovat parkety? 

Po zatmelení a vybroušení parket se rozhoduje jakou zvolit povrchovou úpravu. Tuto část mám se zákazníkem samozřejmě dojednanou předem. Pojďme si říct jaké jsou zásadní rozdíly.

 

 

Výhody lakovaných povrchů 

Nejčastěji používáme laky LOBA Viva na vodní bázi, které svým zatížením dostačují domácímu provozu i lehčímu komerčnímu zatížení. Lak se neředí, je jednosložkový. Obrovskou výhodou totoho typu laku je, že neobsahuje látku Methylpyrrolidon, která se běžně při výrobě nátěrových hmot používá.

 

 Výhody lakované podlahy: vysoká mechanická odolnost a prakticky bezúdržbovost

 

 

 lakované parkety, lak LOBA

 Obrázek: parkety lakované

 

 

Olejování parket 

Parkety a jiné dřevěné podlahy napuštěné olejem mají nenahraditelnou kresbu a celkový vzhled připomínající přírodu. Lehkou nevýhodou je nutnost častějšího olejování více opotřebených úseků, na druhou stranu u lakovaných povrchů se takto běžně nedá podlaha lokálním způsobem opravit.

 

 Výhodou olejování je lokální přetírání bez nutnosti břebroušení parket.

 

  olejované parkety, olej Osmo  

Obrázek: parkety napuštěné olejem

 

 

Lak nebo olej? 

Osobně doporučuji svým zákazníkům lakování parket, protože jim nabídnu delší životnost. Laky LOBA se podobají olejovanému povrchu, dubové parkety vypadají tak, že je vidět struktura dubového dřeva jednotlivé parkety. Tohle bylo doposud výsadou jen oleje.

 

 Z vlastních zkušeností si u mne olejování parket vyžaduje určitý typ lidí, tito mívají častěji velké psy, nelpí na vygruntovaném interiéru, tímto nechci říct, že doma neuklízí, ale rozhodně tomu nedávají každodenní čas a místo toho "vegetí" na terase před domem nebo se psem skotačí na výletech po lesích, stručně řečeno přijdou mi více tíhnoucí k přírodě.

       

 

                                                                              Gustav Spáčil

                                                                              renovace parket, zaměření, tel.kontakt 777111766

                                                                              email: info@podlahyspacil.cz